Ministr Vojtěch určil maximální cenu za test na Covid-19, podle Petříčka je příliš vysoká

Ministr Vojtěch určil maximální cenu za test na Covid-19, podle Petříčka je příliš vysoká

Ministerstvo zdravotnictví začne od pátku regulovat maximální cenu testu na Covid-19 pro samoplátce a správní úřady. Stát bude nejvýše 1674 korun, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ministerstva zahraničí i Asociace cestovních kanceláří je cena příliš vysoká a měla by být více než třikrát nižší, tedy kolem pětistovky.

V současné době za test, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé zaplatí od 1800 do 3000 korun. „Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly. Cenový předpis začne platit od zítra,“ řekl ministr Vojtěch.

Stanovená cena 1674 korun je ale podle Asociace cestovních kanceláří nepřijatelná. „Podle našich informací je nákladová cena 350 korun,“ řekl místopředseda asociace Jan Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun.

O této částce ještě před zveřejněním cenové regulace hovořil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Nejsem lékař ani pracovník laboratoře, ale myslím, že bychom zkrátka měli najít nějakou cestu mezi třemi tisíci korun a skutečnou cenou toho jednoho testu. Vím, že testy, které probíhají podobně, stojí několik stovek, takže když tady někteří operují s cenou kolem 500 korun, tak mi to přijde přiměřené,“ uvedl.

Podle epidemiologů by měl být negativní test jednou z podmínek letního cestování do zahraničí. Některé země jej zřejmě budou požadovat před vjezdem, po návratu bude povinný v Česku. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil.

Komentáře