Ministr vnitra Rakušan požaduje detailní prošetření chování policistů na Babišově mítinku

Ministr vnitra Rakušan požaduje detailní prošetření chování policistů na Babišově mítinku

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se v pondělí sejde s policejním prezidentem Martinem Vondráškem, aby projednali kritizovaný zákrok policistů na mítinku bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Borovanech na Českobudějovicku. Na twitteru uvedl, že bude žádat detailní prošetření excesu, při němž neuniformovaní policisté zaklekli školáka, který odnesl Babišovi reproduktor.

Zásah proti školákovi v Borovanech čelí kritice na sociálních sítích, podobně jako postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově. Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Pro demokratický stát je podle něj důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek.

Ministr Rakušan napsal, že naprosto chápe rozhořčení a zděšení veřejnosti ze zásahu policie a pocity zcela sdílí. „Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit,“ uvedl. Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky, s rozvahou a především nestranně a předvídatelně. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu,“ dodal.

Komentáře