Ministr vnitra navrhne vládě otevření všech přechodů s Rakouskem a Německem

Ministr vnitra navrhne vládě otevření všech přechodů s Rakouskem a Německem

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na dnešním jednání vlády kolegům navrhl otevřít všechny hraniční přechody s Rakouskem a Německem. Potřeba bude stále negativní test na covid při vstupu do Česka, kontroly by ale měly být jen namátkové. Přitom původně bylo v plánu nechat plošné kontroly na hranicích do 13. června.

„Dnes vládě navrhnu otevření všech hraničních přechodů s Rakouskem a Německem. Můj tým ráno jednal s rakouskými a německými kolegy, aby podmínky byly podobné. Nově budou kontroly probíhat pouze namátkově. Povinnost negativního testu na covid-19 do České republiky se nemění, stejně jako do Rakouska,“ uvedl Hamáček.

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česko upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mluvil o tom minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mezi nerizikovými státy by podle něj byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Ministr zahraničí Tomáš Petříček později hovořil také o Řecku a Bulharsku.

K jednání chtějí ministři přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejný termín. Premiér Andrej Babiš by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely k volnému cestování současně 15. června.

Komentáře