Ministr vnitra Hamáček by chtěl zavést povinný občanský průkaz pro děti už od šesti let

Ministr vnitra Hamáček by chtěl zavést povinný občanský průkaz pro děti už od šesti let

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že podle plánu ministerstva by nově měly občanské průkazy povinně dostávat již děti od šesti let. Usnadnit by to tak mělo cestování rodin s dětmi v Schengenském prostoru, kde pro přechod hranic stačí občanka. K tomuto kroku chce ministerstvo vnitra přistoupit proto, aby minimalizovalo využívání rodných čísel při ověřování totožnosti fyzických osob.

„Není to nahodilé. Ministerstvo v souvislosti s utlumováním rodných čísel jako významových identifikátorů přišlo s možnou variantou, jakým způsobem zabezpečit identifikaci bezvýznamovým znakem. Jako nejvhodnější se nám jevilo číslo občanského průkazu, z něhož nelze vyčíst žádné osobní údaje,“ uvedl v úterý náměstek pro legislativu, státní správu a územní samosprávu Petr Mlsna.

Rodiče totiž v případě jejich dětí potřebují pro komunikaci s úřady jejich rodný list. A ten právě obsahuje citlivé údaje, které se vztahují nejen k dítěti, ale také k rodičům. Nově by tak mohli využívat pouze jejich občanský průkaz. Rodné číslo by totiž do budoucna nemělo být používáno jako klíčový identifikátor v komunikaci občana se státem a nemělo být také zapisováno do občanských průkazů.

V současnosti je možné vystavit dítěti občanský průkaz na základě dobrovolné iniciativy rodičů již od narození. Podle statistik ministerstva vnitra již občanský průkaz vlastní 353 tisíc dětí pod patnáct let věku, tedy každé čtvrté dítě.

Náměstek Mlsna vyloučil obavy, že by malé děti musely občanský průkaz nosit u sebe. „Žádný český zákon neukládá povinnost mít občanský průkaz u sebe. Samozřejmě to zjednodušuje vaši identifikaci, ale tato povinnost ze zákona není,“ uvedl Mlsna. „Nikdo nepředpokládá, že by děti nutně musely mít tento průkaz každý den u sebe,“ dodal.

Komentáře