Ministr spravedlnosti vyzval prezidenta Pavla ke zvážení podmínek pro udělování milostí

Ministr spravedlnosti vyzval prezidenta Pavla ke zvážení podmínek pro udělování milostí

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) požádal prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech. Ty před deseti lety nastavil Miloš Zeman a svěřil agendu jejich předběžného posuzování ministerstvu spravedlnosti. Za dobu Zemanova úřadování ministerstvo obdrželo celkem 7646 žádostí o milost, u 58 z nich vyhodnotilo, že splňují Zemanovy podmínky a postoupilo je Hradu k rozhodnutí. Exprezident vyhověl v 18 případech.

„Mohu potvrdit, že pan ministr opravdu napsal prezidentu Petru Pavlovi dopis mimo jiné o společné agendě ministerstva spravedlnosti a Kanceláře prezidenta republiky. Tou je právě otázka milostí a především rozhodnutí Miloše Zemana převést pravomoci v řízení o udělení milosti,“ uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti připomněl, že podle Zemanova rozhodnutí může ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené, kteří trpí závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující jejich život.

Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí – omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.

Aktuálně eviduje ministerstvo celkem 674 žádostí o milost, jež má vyřídit. Žádosti posuzuje oddělení odboru milostí, které prověřuje naplnění Zemanových podmínek a navrhuje ministrovi další postup. Petr Pavel by tento mechanismus mohl změnit formou rozhodnutí prezidenta republiky.

Komentáře