Ministr obrany Metnar navrhl posílit v době ohrožení pravomoci vlády a premiéra

Ministr obrany Metnar navrhl posílit v době ohrožení pravomoci vlády a premiéra

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) navrhl posílení pravomocí vlády a premiéra v případě krize, kdy se nebude moct sejít parlament. Po zveřejnění návrhu na okleštění pravomocí Parlamentu dnes Metnar záměr zrelativizoval, když uvedl, že načasování předkládání dokumentu je zcela náhodné a nazval ho doporučujícím úvahovým dokumentem.

Část veřejnosti proto začala mít obavy z ohrožení demokracie, neboť v případě realizace Metnarova návrhu by se mohl Andrej Babiš de facto stát samovládcem České republiky, aniž by podléhal kontrole Parlamentu. Že jsou obavy veřejnosti oprávněné potvrdil ve svém vyjádření i špičkový ústavní právník Jan Kysela. „Obecně platí, že takové změny by neměl navrhovat ten, jemuž z nich plyne výhoda. Ten, kdo vyhlašuje výjimečný stav, by z něj neměl mít prospěch. Aby premiér a vláda sami sobě aktivovali nějakou nouzovou kompetenci, s tím nejsou dobré historické zkušenosti,“ uvedl.

Dokument, který vládě předkládá ministr obrany Lubomír Metnar, počítá s tím, že v případě neakceschopného parlamentu by krizové rozhodování přešlo na vládu. A kdyby byl nefunkční i kabinet, rozhodoval by jen premiér. Problém je v tom, že podle Metnarova návrhu by stav ohrožení státu nebo válečný stav by mohla vyhlásit sama vláda nebo její předseda, aniž by tento akt vyžadoval potvrzení parlamentem v pevném časovém limitu.

Připomínkové řízení, v němž by se k návrhu mohla vyjádřit ministerstva a další instituce, navrhuje Metnar nahradit projednáním na schůzi Bezpečnostní rady státu kvůli „povaze a citlivosti předkládaného materiálu“. Té přitom předsedá premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že nic takového se v Česku nechystá a že o Metnarově aktivitě ani nic netuší. „Nic o tom nevím. Nebudeme to projednávat,“ řekl.

Komentáře