Ministr Kulhánek vystoupil na Valném shromáždění OSN, mluvil o klimatu i terorismu

Ministr Kulhánek vystoupil na Valném shromáždění OSN, mluvil o klimatu i terorismu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vystoupil ve čtvrtek na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Ve svém projevu hovořil mimo jiné o otázkách bezpečnosti ve světě, boji s mezinárodním terorismem, řešení pandemie COVID-19 a ochraně klimatu. Zvláštní prostor věnoval podpoře ženské rovnoprávnosti.

„Pandemie COVID-19 a její ničivé dopady na jednotlivce, společnosti a ekonomiky ukázala, jak jsou globální výzvy provázané. Zdůraznila také význam mezinárodní spolupráce, sdílení informací, komunikace mezi všemi aktéry,“ podtrhl Kulhánek význam globální spolupráce v boji proti klimatickým změnám. Podle ministra bude klíčový klimatický summit OSN, jenž se odehraje v listopadu v Glasgow. Připomněl, že je nezbytné, aby se do boje s následky klimatické změny zapojili i největší znečišťovatelé.

Důležitým tématem projevu šéfa české diplomacie byla také mezinárodní bezpečnost. „Před dvěma týdny jsme si připomínali 20. výročí hrůzných teroristických útoků nejen proti USA, ale proti našim globálně sdíleným hodnotám. Tento zločin bude vždy sloužit jako silná připomínka toho, že musíme být jednotní v boji proti mezinárodnímu terorismu a extremismu ve všech jejich podobách,“ uvedl.

Kulhánek na půdě OSN také odsoudil chování prezidenta Lukašenka k vlastním občanům. „Česká republika je znepokojena neustálou masovou represí v Bělorusku, která mezi širokou veřejností vytvořila atmosféru strachu,“ prohlásil v New Yorku. Vyzval k okamžitému propuštění lidí protiprávně zadržených kvůli tomu, že využívali své svobody slova a shromažďování. Týká se to novinářů, obránců lidských práv a dalších aktivistů.

Vyzval také státy k větší spolupráci na tom, aby se moderní technologie nestaly prostředkem kontroly a útlaku obyvatelstva. Váha kyberprostoru v životech lidí se zvyšuje, rostou ale také útoky na kybernetické infrastruktury, uvedl český ministr zahraničí. Zaručit bezpečný a přístupný kybernetický prostor patří k výzvám dnešní doby, dodal.

Komentáře