Ministr Jurečka ohlásil mimořádnou valorizaci penzí, od června se zvednou až o tisícovku

Ministr Jurečka ohlásil mimořádnou valorizaci penzí, od června se zvednou až o tisícovku

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ohlásil, že z důvodu vysoké inflace mimořádně navýší důchody, a to už od června tohoto roku. Místo ještě donedávna předpokládaných 700 korun se průměrný důchod zvýší až o 1000 korun. Změnit by se ale také měly mechanismy výpočtů předčasných důchodů. Jurečka totiž chce snížit počet lidí, kteří odcházejí do důchodu příliš brzy. Právě to vede k velké finanční zátěži státu.

„Průměrné zvýšení důchodů by se mohlo pohybovat mezi 700 a 1000 korunami. Může nastat už v červnu,“ uvedl ministr Jurečka. Dodal, že konkrétní částka bude záviset především na lednovém růstu cen. „Předpokládám, že po 10. únoru už budeme mít finálně jasno,“ poznamenal.

Loni byly valorizace rekordní. Kvůli vysoké inflaci, která  v součtu za celý předešlý rok činila v průměru 15,1 procenta, proběhly kromě řádné valorizace ještě dvě další.

„Situace byla loni specifická, byly dvě mimořádné valorizace v mimořádném výši. Šlo na ně 55 miliard korun,“ upřesnil v ČT Jurečka. Kvůli tomu odešlo do předčasné penze loni výrazně více lidí, než je obvyklé.

Výjimečně vláda zvedá penze tehdy, pokud růst cen za sledované období od posledního přidání přesáhne pět procent. Při mimořádné valorizaci se navyšuje zásluhový díl důchodů, v němž se odráží výše odvodů z výdělků, odpracované roky a od letoška také počet potomků. Za vychované dítě začal stát vyplácet zejména ženám na odpočinku bonus 500 korun.

Komentáře