Ministr Hamáček: Do Česka každý týden dorazí tři letadla se zdravotnickým materiálem

Ministr Hamáček: Do Česka každý týden dorazí tři letadla se zdravotnickým materiálem

Do Česka by podle plánu státu měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny, a to po dobu minimálně šesti následujících týdnů, uvedl v pátek ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dnes dorazilo na pražské letiště letadlo společnosti China Eastern se zásilkou 1,1 milionu respirátorů.

Materiál z dnešní zásilky bude po vyložení ještě v pátek přepraven do centrálního skladu v Pardubicích. Hamáček uvedl, že po poledni bude jednat s hejtmany o jeho přerozdělení. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Pro veřejnost stát podle Hamáčka připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků.

Dopravené respirátory jsou třídy FFP2 a podle Hamáčka jsou určeny pro zdravotníky, kteří nejsou v přímém kontaktu s nakaženými. „Ty jsou nejvíce používané a nejvíce chybí,“ podotkl ministr. Pro zdravotníky na odděleních, kde budou přímo umísťování nakažení koronavirem, by měly být určeny respirátory vyšší třídy ochrany FFP3.

V sobotu by čínská společnost China Eastern měla přivézt dalších sedm milionů roušek, následně pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Dodávku převáženou Ruslanem Hamáček označil za klíčovou, do letadla by se mělo vejít přes 1000 metrů krychlových materiálu. Ruslan přiletí na letiště v Pardubicích.

Komentáře