Ministr financí Stanjura chce přesunout některé zboží a služby do vyšší sazby daně

Ministr financí Stanjura chce přesunout některé zboží a služby do vyšší sazby daně

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) informoval, že některé zboží a služby možná podraží kvůli zvýšení DPH. Přesuny do vyšší sazby daně navrhne v úsporném balíčku pro rok 2024 ministerstvo financí. V desetiprocentním pásmu by podle něj měly zůstat jen služby a výrobky, které plní nezpochybnitelnou sociální úlohu. Vyšší zdanění některých zboží nebo služeb navrhla kabinetu i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

O schválení rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun má ministr financí Zbyněk Stanjura nový úkol – vyjednat v koalici snížení deficitu pro rok 2024 aspoň o 70 miliard korun. Příjmy by mohl zvýšit právě přesun některých položek do vyšší sazby DPH.

„Ano, je to jedna z věcí, o které budeme debatovat a myslím, že u té druhé snížené sazby musí být nesporný sociální dopad, pozitivní sociální dopad takto snížené sazby,“ uvedl Stanjura. „Určitě je na stole revize dvou snížených sazeb. Já si pamatuji debatu, když vznikala ta druhá snížená sazba. Tehdy já jsem byl proti, protože ten systém je tím pádem složitější,“ řekl ministr financí.

Češi platí tři sazby DPH. Nejvyšší 21procentní sazba pokrývá většinu zboží a služeb, od oblečení až po elektřinu. Stát následně daní 15 procenty třeba potraviny, nejnižší 10procentní daň je například u léků, stravování a ubytování.

Komentáře