Ministr dopravy Kremlík končí ve funkci kvůli předraženému e-shopu na dálniční známky

Ministr dopravy Kremlík končí ve funkci kvůli předraženému e-shopu na dálniční známky

Premiér Andrej Babiš (ANO) včera odpoledne navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Manažersky podle něj nezvládl kritizovanou zakázku na informační systém pro elektronické dálniční známky. Premiér o svém návrhu odvolat ministra informoval po zasedání vlády. Prezident Zeman prostřednictvím mluvčího vzkázal, že s odvoláním souhlasí.

Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun získala od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Způsob přidělení a cenu zakázky, o které informoval server Hlídač státu okamžitě kritizovala opozice, nelíbila se ani premiéru Babišovi. „Není možné takto nakládat s prostředky daňových poplatníků a není možné, aby úředníci, když máme zákon o státní službě, si dělali, co chtějí,“ vysvětlil své rozhodnutí předseda vlády.

Podle premiéra by měl zvážit rezignaci také první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček a ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Babiš několikrát zdůraznil, že SFDI o zakázce neinformoval, a to ani vlastní dozorčí radu. „Ta instituce nefunguje dobře a je to třeba zásadně změnit,“ uvedl.

Kremlíka by měl ve funkci ministra dopravy nahradit jeho stranický kolega Karel Havlíček, v tuto chvíli ministr průmyslu a obchodu. Podle Babiše by se měl Havlíček ujmout funkce nikoli dočasně, ale nastálo. Změna by podle něj mohla být základem plánovaného sloučení ministerstva dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu.

Komentáře