Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobí peníze na energetické úspory domácností

Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobí peníze na energetické úspory domácností

Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobí kvůli zájmu veřejnosti sumu určenou na podporu energetických úspor v nízkopříjmových domácnostech na tři miliardy korun. Podle statistik resortu je největší zájem o dotace na výměnu oken. Průměrná výše dotace je 116 tisíc korun a 91 procent žádostí podali senioři. Data představil vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který ministerstvo životního prostředí dočasně řídí.
„Stát podporuje to, aby lidé šetřili energie, aby šetřili výdaje na energie tím, že zateplí svůj dům nebo vymění okna a dveře, a nebudou tolik potřebovat státní sociální podporu a třeba nebudou muset žádat vůbec,“ uvedl Jurečka.
Největší zájem je o nová okna a dveře. Následuje zateplení aspoň části fasády. Celkem může domácnost získat až 150 tisíc. Částky na jednotlivá opatření jsou stanovené paušálně – například na vstupní dveře činí 18 tisíc.
Díky elektronizaci podávání a zpracování žádostí v těchto dnech Státní fond životního prostředí rozesílá žadatelům v takzvané Nové zelené úsporám Light první desítky milionů korun, řekl ředitel fondu Petr Valdman. Ušetřit na energiích tak podle něj budou moci lidé už v této topné sezoně.
O dotace se žádá elektronicky. Podle ministerstva potřebují zájemci doklad o vlastním bankovním účtu, formulář odborného posudku, fotodokumentaci stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu či příspěvku na bydlení. S podáváním žádostí pomáhá poradenská síť podporovaná státem.

Komentáře