Ministerstvo zahraničí pošle rozvojovým zemím 200 milionů korun na boj s koronavirem

Ministerstvo zahraničí pošle rozvojovým zemím 200 milionů korun na boj s koronavirem

Vláda na svém pondělním zasedání schválila návrh ministra Tomáše Petříčka na uvolnění částky až 200 milionů Kč z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí. Peníze poslouží na projekty pro zlepšení zdraví i odolnosti obyvatelstva v prioritních zemích české rozvojové spolupráce a v Africe. Při pomoci ministerstvo počítá s významným zapojením českých firem.

Pomoc bude realizována formou dotací, vázaných peněžních darů s materiální dodávkou z ČR a peněžních darů pro mezinárodní i místní organizace zapojené do odezvy na pandemii, s přímým zapojením českých realizátorů a českých řešení. „Specifická pozornost bude věnována širší oblasti Sahelu a Afrického rohu, které mají strategický význam pro bezpečnost ČR a EU,“ upřesnil ministr Petříček.

Kooperace s českými firmami v obtížném období má podpořit český soukromý sektor při uplatnění v zahraničí a posílit potenciál pro rozvoj bilaterálních obchodně-ekonomických vztahů mezi ČR a zeměmi, kde bude pomoc realizována, píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Ministerstvo zahraničí také upozornilo na to, že v mnoha rozvojových zemích pandemie koronaviru způsobila hospodářský propad, což dál posílilo tamní sociální napětí. Z řady těchto zemí, zejména v Africe, přitom kvůli špatné ekonomické a sociální situaci odcházejí migranti, kteří směřují do Evropy.

Komentáře