Ministerstvo zahraničí počtvrté odvolalo ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého

Ministerstvo zahraničí počtvrté odvolalo ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého

Ministerstvo zahraničí odvolalo k 1. lednu ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého. Do doby, než proběhne transparentní výběrové řízení na nového ředitele, převzal funkci Petr Veselý. Odvolaný ředitel Hrubý uvedl, že byl funkce zbaven bez udání důvodu. Podle ministerstva jsou rezervy v hospodaření zámku.

„Mé náhlé odvolání z funkce generálního ředitele, a to bez udání důvodů, je pro mě velké překvapení,“ řekl Hrubý serveru Lidovky.cz. „Zámek Štiřín má za sebou velmi úspěšný rok, kdy hotel, konferenční centrum i tradiční kulturní akce fungují ke spokojenosti státní i komerční klientely,“ dodal.

Ministerstvo zahraničí ale s výsledky hospodaření zámku spokojeno není. „V hospodaření vidíme nadále rezervy a jsme přesvědčeni, že může být efektivnější. To nemění nic na tom, že dlouholetou práci Václava Hrubého na postu ředitele respektujeme, proto zůstává zaměstnancem této příspěvkové organizace,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Hrubý byl z vedení Štiřína odvolán v minulosti už třikrát, pokaždé se ale do funkce vrátil. Poprvé ho z funkce ředitele odvolali krátce před sametovou revolucí v roce 1989 komunisté. Podruhé ho v roce 1999 odvolal tehdejší generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba. V roce 2013 ho kvůli údajným chybám v hospodaření odvolal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zámek Štiřín v Kamenici u Prahy slouží jako hotel nebo místo pro diplomatické, společenské a další akce. Ministerstvo zahraničí v minulosti několikrát zdůrazňovalo, že jeho provoz dotuje každoročně miliony korun a je pro něj stále obtížnější Štiřín spravovat. Ve hře byl v minulosti i prodej zámku.

Komentáře