Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit více než 800 nepoužívaných zákonů

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit více než 800 nepoužívaných zákonů

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušení více než 800 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice formálně platné, ale již nepoužívané. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla mluvčí resortu Klára Pěknicová. Vnitro si od návrhu, který v pondělí ministr Jan Hamáček (ČSSD) poslal do připomínkového řízení, slibuje zpřehlednění českého právního řádu.

„Náš právní řád je nepřehledný a málokdo se v něm vyzná. Tím, že zrušíme zbytečné předpisy, nejen zpřehledníme právní řád, ale zvýšíme právní jistotu občanů i podnikatelů,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. „Lidé se při vyhledávání zákonů nesmí probírat stovkami stran nesmyslných předpisů z první republiky či protektorátu, zákony řešící něco, co už neexistuje nebo zákony, které jen někdo zapomněl zrušit,“ dodal.

Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje zrušit, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky do současnosti. Pěknicová zmínila například zákon o znárodnění cestovních kanceláří z roku 1948 nebo vládní nařízení o odškodnění osadníků na území bývalé Česko-Slovenské republiky, připojeném k Maďarsku z roku 1941.

„Formálně platný je ještě dnes také například zákon o oddělení měny z roku 1993, zákon o důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině z roku 1969 nebo nařízení vlády z roku 1993 o ukončení omezení placení v hotovosti,“ uvedla mluvčí.

Předpisy vybraly na základě vlastních analýz jednotlivá ministerstva. Vnitro chce do roku 2021 zpracovat analýzu celého českého právního řádu, jejímž cílem je identifikovat další obsolentní zákony a vyhlášky.

Komentáře