Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit hnutí Jaromíra Soukupa, ve lhůtě neustavilo orgány

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit hnutí Jaromíra Soukupa, ve lhůtě neustavilo orgány

Ministerstvo vnitra navrhlo vládě, aby Nejvyššímu správnímu soudu předložila podnět ke zrušení politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Politický subjekt známého moderátora a vlastníka TV Barrandov totiž nestihl v zákonné šestiměsíční lhůtě od založení ustanovit potřebné stranické orgány a hnutí tak de facto nemá nikoho, kdo by za něj jednal.

Hnutí bylo zaregistrováno 15. března letošního roku, od té doby ale nemá statutární orgány a nesplnilo tak podmínky zákona o politických stranách a politických hnutích. Zástupci hnutí sice přislíbili orgány hnutí ustavit co nejdříve, to je však podle zákona irelevantní, uvedlo ministerstvo. „Zákon o politických stranách dává vzniknuvším stranám dostatečně dlouhou lhůtu šest měsíců, aby v tomto období byl vznik politického subjektu takto završen,“ cituje vnitro z dřívějšího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media Jaromír Soukup oznámil vznik hnutí ve své televizi Barrandov v polovině ledna. Má podle něj bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. V březnu pak uvedl, že se nechystá být předsedou hnutí a neplánuje za něj ani kandidovat ve volbách.

Vznik Listu Jaromíra Soukupa není prvním politickým počinem mediálního magnáta, kolem politiky už se angažoval i v minulosti. Pomáhal například s financováním kampaně Strany zelených a financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu.

Komentáře