Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zvýšit nezabavitelné minimum dlužníků o 800 korun

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zvýšit nezabavitelné minimum dlužníků o 800 korun

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zvýšit hranici nezabavitelného minima, které může lidem v exekuci nebo v osobním bankrotu zabavit exekutor. Namísto současných 6600 korun by tak dlužníkům mohlo zůstat o 800 korun více. Na návrhu panuje koaliční shoda, věřitelé se ale obávají, že kvůli změnám vymohou zpět méně peněz.

Letos může exekutor srazit ze mzdy, z důchodu nebo dalších příjmů dlužníka jen tolik, aby dlužníkovi zůstalo minimálně 6608 korun měsíčně. Nově by se měla částka zvýšit na 7434 korun. „Ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh na zvýšení nezabavitelné částky na základě doporučení Rady vlády pro lidská práva přijmout opatření proti předlužení obyvatel České republiky,“ vysvětlil důvody změny mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Nezabavitelná částka se podle zákona počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jde o dvě třetiny součtu těchto částek. Nově by to byly tři čtvrtiny. Víc peněz by mělo podle návrhu ministerstva spravedlnosti zůstat také dlužníkům, kteří vyživují děti nebo další osoby. Zatímco teď jim zůstává 1652 korun, nově to má být 2478 korun.

„Ty návrhy chválíme, mohlo by to být ještě v příštích týdnech schváleno vládou, to řešení bude velmi rychlé, a tím pádem se nám celá ta věc hodně posune,“ pochvaluje si ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle statistik exekutorů bylo v roce 2019 v exekuci přes 800 tisíc lidí, mnoho z nich navíc čelí dvěma a více exekucím. Zhruba kolem 100 tisíc lidí bylo v roce 2019 v režimu osobního bankrotu.

Komentáře