Ministerstvo se chystá regulovat nikotinové sáčky, chce snížit množství nikotinu

Ministerstvo se chystá regulovat nikotinové sáčky, chce snížit množství nikotinu

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, která by měla omezit množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na maximálně deset miligramů. Podle ministerstva je nyní v sáčcích obvykle mezi dvěma až sedmi miligramy nikotinu, na trhu jsou však i sáčky s až 50 miligramy. Vyhláška stanovuje i požadavky na vzhled, velikost, označování a další vlastnosti sáčků, pro které dosud na rozdíl od tabákových výrobků či elektronických cigaret pravidla chybí.

Při stanovení množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na deset miligramů vyslyšelo ministerstvo stanovisko protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Vyhláška současně počítá s tím, že v jednom balení musí být maximálně 200 miligramů nikotinu, balení musí navíc obsahovat minimálně 20 porcí.

„Cílem je zabránit prodeji testovacích balení a balení, která by z důvodu malého množství porcí byla lépe finančně dostupná nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže,“ vysvětluje ministerstvo. Na krabičce s nikotinovými sáčky podle zmiňovaného návrhu nesmí výrobce umísit ani žádné prvky, které by přímo či nepřímo cílily na děti a mládež. Myšlený je zřejmě atraktivní design s obrázky aktuálně známých postav nebo symbolů.

Nikotinovými sáčky se v poslední době zabývalo i několik poslaneckých návrhů, které projednala vláda. Neutrální stanovisko zaujal kabinet v červenci k novele, jejímž smyslem je zakázat prodej sáčků lidem pod 18 let. Záporně se kabinet postavil k novele poslanců ANO, kteří chtěli omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků.

Komentáře