Ministerstvo dopravy prodloužilo kvůli koronaviru platnost STK o sedm měsíců

Ministerstvo dopravy prodloužilo kvůli koronaviru platnost STK o sedm měsíců

Ministerstvo dopravy na základě nařízení Evropské unie prodloužilo platnost státních technických kontrol (STK) u aut o sedm měsíců v případech, kdy původní „technická“ měla skončit mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020. Nařízení se vztahuje též na řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidičů. Na doklady, kterým uplynula platnost, se bude hledět jako na platné. Prodloužená je i platnost absolvovaného pravidelného školení.

„Platnost se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti školení či daného dokladu,“ informoval mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Například platnost řidičského průkazu, která původně končila 30. března 2020 je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. října 2020. To samé platí pro pravidelnou technickou kontrolu.

Prodloužení lhůt platí po celé Evropské unii a je závazné pro všechny státy, takže se řidiči nemusí bát, že by v jiných státech měli kvůli propadlým dokladům problémy. Pro prodloužení není potřeba měnit kontrolní nálepku na registrační značce auta, ani zápis v technickém průkazu.

Ministerstvo dopravy vyzvalo řidiče, aby i přes prodloužené lhůty výměnu dokladů a povinné kontroly neodkládali. „Protože úřady v ČR již běžně fungují, doporučujeme neodkládat výměnu dokladů; předejde se frontám na úřadech na přelomu let 2020/2021, kdy skončí toto toleranční období,“ dodává mluvčí ministerstva.

Komentáře