Milion chvilek vyhrožuje demonstrací, pokud bude ombudsmanem zvolen Křeček

Milion chvilek vyhrožuje demonstrací, pokud bude ombudsmanem zvolen Křeček

Poslanecká sněmovna dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana nevybrala. Do druhého kola postoupili bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček a právník Vít Alexander Schorm. Poslancům to odpoledne oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník. Druhé kolo se uskuteční ve středu v podvečer.

Někdejší poslanec ČSSD Křeček, kterého navrhl prezident Miloš Zeman, získal v prvním kole 66 hlasů. Vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Schorm obdržel 47 hlasů, advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Oba tyto právníky nominoval Senát. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že prvního kola volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Pokud bude nakonec veřejným ochráncem práv zvolen Stanislav Křeček, spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádá demonstraci. Spolek to oznámil na svých webových stránkách. Křeček podle nich v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. „Pokud poslanci hnutí ANO skutečně zvolí v zájmu trojice Babiš-Faltýnek-Hrad ombudsmanem Stanislava Křečka, popřou tím smysl a účel celé této instituce,“ uvedl spolek.

Poslanci Václav Klaus (Trikolóra) a Pavel Plzák (ANO) nebo Jaroslav Foldyna (ČSSD) tyto hrozby označili za nepřiměřený nátlak na poslance. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky je ale možné, že nikdo zvolen nebude. „Z nálady a z komunikace s kolegy mám pocit, že možná nebude zvolen vůbec nikdo,“ řekl Chvojka na úterní tiskové konferenci.

Komentáře