Loď se potápí? V červnu opustilo ČSSD přes tisíc členů, včetně expremiéra Sobotky

Loď se potápí? V červnu opustilo ČSSD přes tisíc členů, včetně expremiéra Sobotky

Bývalý předseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka po 32 letech opustil ČSSD. Sobotka podle listu do konce června nezaplatil členské příspěvky, čímž mu dle stanov členství v ČSSD automaticky zaniklo. Důvody k ukončení členství Sobotka neuvedl, neodpovídá ani na dotazy novinářů.

Sobotka vstoupil do ČSSD jako osmnáctiletý na podzim roku 1989. O sedm let později se stal poslancem, mandátu se vzdal v roce 2018. V letech 2002 a 2006 byl Sobotka ministrem financí. Předsedou ČSSD se stal v roce 2011, kdy ve funkci vystřídal Jiřího Paroubka. Premiérem se stal v roce 2013 a vydržel celé čtyřleté funkční období.

Stejnou cestu jako expremiér v posledních letech využili k opuštění ČSSD tisíce členů strany, kteří se tak v tichosti vypařili, aniž by museli zdůvodňovat svůj odchod. Jen za červen opustilo řady sociálních demokratů přes 1400 členů.

Loni měla soc. dem. necelých 14 tisíc členů, přitom ještě v roce 2010, kdy získala nejvíce hlasů ve sněmovních volbách, dosahoval počet k téměř 25 tisícům. Aktuálně se členská základna smrskla na méně než 10 000 straníků. Oslabení členské základny logicky znamená i úbytek peněz pro stranickou kasu.

Nejpočetnější členskou základnu měla v roce 2020 KSČM (přes 31 tisíc), následovala KDU-ČSL (21 tisíc) a ODS přes 13 500. Naopak hnutí ANO loni ve svých řadách čítalo pouhých 2861 členů, Piráti pak kolem tisícovky.

Komentáře