Lidé v pondělí potřetí demonstrovali proti ministryni spravedlnosti Benešové

Lidé v pondělí potřetí demonstrovali proti ministryni spravedlnosti Benešové

V pondělí již potřetí lidé protestovali v Praze, Brně a dalších městech proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Akci pořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Demonstranti se sešli v Praze na Staroměstském náměstí v 18:30. Před dvěma týdny ho zaplnili zhruba ze tří čtvrtin (podle organizátorů dorazilo asi 20 tisíc lidí), nyní byla účast ještě o něco vyšší. Akce trvala asi hodinu a půl. Po hromadném zpěvu hymny se účastníci před 20. hodinou začali rozcházet.

Lidé měli transparenty s nápisy „Nezávislá justice“, „Koho ještě odvoláš“ a „Nás neodvoláš“. Zatímco řečníci představovali na pódiu své požadavky vůči vládě, demonstranti opakovaně skandovali „Hanba”, „Demisi“ či „Máme toho dost“.

Podle premiéra Andreje Babiše jsou demonstrace jen divadlo načasované před evropské volby. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády poukázal na to, že při minulém protestu před lidmi vystupovali zástupci sněmovních stran. „Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu těchto stran,“ prohlásil předseda vlády.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně, čímž by došlo k vyřazení obou vrchních státních zastupitelství.

Komentáře