Lidé chtěli v Bratislavě vtrhnout do parlamentu, policie nasadila těžkooděnce a slzný plyn

Lidé chtěli v Bratislavě vtrhnout do parlamentu, policie nasadila těžkooděnce a slzný plyn

Slovenská policie dnes použila slzný plyn a jednotky těžkooděnců proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu-19, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu v Bratislavě. Tamní poslanci mají dnes na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu-19 mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle protestujících jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované

Od rána před parlamentem stovky lidí skandují hesla jako „gestapo“, „vlastizrada“ či „vydejte nám parlament“. Dav zablokoval vstup do sídla parlamentu. Lidé na parlament také házeli vajíčka. Předseda sněmovny Boris Kollár schůzi zahájil s tím, že bude pokračovat do 22.00 a v případě potřeby i v sobotu.

Slovenská policie proti demonstrantům nasadila slzný plyn a jednotky policejních těžkooděnců. Ti následně vytlačili protestující dál od hlavního vchodu. Demonstranti podle listu Pravda slibují setrvat před parlamentem, dokud novela nebude stažena z pořadu jednání sněmovny.

Předseda sněmovny Kollár prohlásil, že je „fatálním selháním policie a policejního prezidenta Petra Kovaříka“, že se dav dostal až k samotnému vchodu do sněmovny. Ti lidé proti něčemu bojují. To neznamená, že je budeme bít obušky či polévat vodními děly nebo na ně pouštět slzný plyn. Kdyby to policisté zvládli a byly venku zátarasy, tak se nic takového nestane,“ řekl Kollár.

Ministerský předseda Eduard Heger v prohlášení uvedl, že součástí demokracie je právo vyjádřit názor, ale jakýkoli útok či agrese proti policistům jsou nepřípustné. „Chápu, že lidé jsou už z pandemie unavení a nikomu z nás nejsou (protikoronavirová) opatření příjemná. Ale děláme je proto, abychom chránili životy všech občanů. I těch protestujících,“ uvedl.

Komentáře