KSČM bude po volbách měnit vedení, Vojtěch Filip po 16 letech končí jako předseda

KSČM bude po volbách měnit vedení, Vojtěch Filip po 16 letech končí jako předseda

Komunistickou stranu Čech a Moravy čeká po podzimních volbách změna ve vedení, po šestnácti letech skončí v jejím čele předseda Vojtěch Filip (66). Mandát poslance nebude obhajovat ani jeho předchůdce Miroslav Grebeníček (74). Odcházející předseda Filip uvedl, že se pevně rozhodl a slíbil rodině, že ve vedení KSČM končí v listopadu.

Jednodenní sjezd 23. října má na programu pouze volbu vedení, odehraje se v pražském Top Hotelu. Řádný sjezd se měl sejít v listopadu, komunisté nyní posuzují jeho odklad na polovinu května příštího roku. Rozhodovat o tom bude širší vedení 18. září.

Oblastní organizace KSČM zatím jednají o nominacích na funkci předsedy strany. „Nejvážnější kandidátkou na předsedkyni je zřejmě europoslankyně Kateřina Konečná, samozřejmě, že kandidátů bude víc. Právě probíhají okresní konference, které mají možnost posoudit další kandidáty,“ uvedl první místopředseda strany Petr Šimůnek.

Předseda Filip chce KSČM ještě dovést k volbám, neměli by podle něj klesnout pod výsledek z roku 2017. Tehdy KSČM získala 7,76 procenta, se ziskem 15 mandátů dopadla nejhůře ve své polistopadové historii. Nyní volební modely komunistům přisuzují zhruba pět procent, tedy těsně na hranici. Sám Filip bude v podzimních volbách kandidovat z druhé pozice v Jihočeském kraji.

Komentáře