Krizový štáb povede ministr Hamáček, profesor Prymula bude řídit chytrou karanténu

Krizový štáb povede ministr Hamáček, profesor Prymula bude řídit chytrou karanténu

Vedení Ústředního krizového štábu převezme místo náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ministr vnitra Jan Hamáček. Důvodem je především nutnost soustředit se na projekt chytré karantény, jejíž spuštění kabinet považuje za jednu ze svých aktuálních priorit.

„Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény, a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti,“ vysvětlil Babiš. „Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá. Cílem je porazit vir, potřebujeme snížit tempo růstu nákazy. Systém vychází z osvědčených postupů realizovaných v Jižní Koreji, Singapuru a Hongkongu,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš důvody personální změny.

Účelem chytré karantény je do tří dnů elektronicky vytrasovat všechny rizikové kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat. Zpětné dohledání toho, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal, bude fungovat na základě mobilních dat od operátorů a jeho platební historie. Nakažení však k tomu musí poskytnout svůj souhlas. V pondělí stát spustil zkušební provoz projektu v Jihomoravském kraji, celorepublikově by pak měl fungovat po Velikonocích.

Projektu velí Armáda České republiky v čele s brigádním generálem Petrem Procházkou, který byl pověřen náčelníkem generálního štábu armády. Armáda podle Babiše pro projekt vyčlenila 253 lidí a 82 kusů techniky. Počet vojáků by se podle premiéra mohl v případě potřeby zvýšit i na tři sta.

Komentáře