Komunistický poslanec Ondráček ve své disertační práci „znárodnil“ cizí texty

Komunistický poslanec Ondráček ve své disertační práci „znárodnil“ cizí texty

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 jako člen Pohotovostního pluku VB zasahoval proti demonstrantům, opisoval ve své disertační práci. Ve svém díle, za které získal na Univerzitě Palackého v Olomouci doktorský titul přebírá doslovně celé pasáže prací jiných studentů, aniž by je citoval a uváděl jako zdroj.

Ondráček si ve svém odborném díle nazvaném „Násilí jako sociálně patologický jev v rodině“ vypomohl celými odstavci doslovně opsanými z jiných studentských prací. Sem tam lehce pozměnil slovosled nebo vyměnil či přidal slovo. Redaktoři MF DNES nalezli v jeho disertační práci celkem osm shodných pasáží. Některé mají jen jeden odstavec, jiné jsou na celou stranu.

Univerzita tvrdí, že jeho práci prověřila hned, jak ji odevzdal, a nenašla nic podezřelého. „Kontrola práce proběhla v systému Theses v předchozích letech, v té době neodhalila shodu s dalšími vloženými pracemi jiných autorů,“ sdělila mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Práci nicméně nechá znovu prověřit. „Tak do měsíce by mohl být výsledek,“ dodala.

Ondráček na podezření z plagiátorství reagoval argumentem, že jde pouze o mediální kampaň proto jeho osobě. Zveřejnění textu má podle něj souvislosti s trestním oznámením na starostu pražské části Řeporyje Pavla Novotného, který Ondráčkovi údajně vyhrožoval zabitím. „Myslel jsem, že budu obviněn z pedofilie, znásilnění či cizoložstvi a vyřádí se na mně zásahovka, ale zatím to je jen opozicí oblíbené plagiátorství. Řeším další právní kroky na svoji obranu. Posiluji také ochranu svých blízkých,“ uvedl Ondráček na Facebooku.

Komentáře