Komunisté chtěli uzákonit češtinu jako státní jazyk, už v návrhu ale měli chybu

Komunisté chtěli uzákonit češtinu jako státní jazyk, už v návrhu ale měli chybu

Vláda dnes odmítla návrh zákona z dílny KSČM, kterým by byla čeština uzákoněna jako státní jazyk. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek označil po jednání vlády návrh zákona za zbytečný, protože preference češtiny jako úředního jazyka platí už nyní a zákony ji dostatečně upravují. Zákon nyní dostanou k posouzení poslanci.

„Zákon by byl jen proklamací toho, co už platí,“ konstatoval Kněžínek. Podle něj to odporuje racionálnímu zákonodárství, protože je zbytečné vytvářet nové zákony, které nic nového nepřinesou. Podobný jazykový zákon i s peněžitými sankcemi za jeho porušování navrhli komunisté už v minulém volebním období, Parlament jej ale nestihl projednat.

O českém jazyku se v návrhu komunistů píše jako o nejdůležitějším znaku svébytnosti českého národa, nejvzácnější hodnotě jeho kulturního dědictví, o výrazu suverenity České republiky a o všeobecném dorozumívacím prostředku jejích občanů. Legislativní rada vlády ovšem upozornila kabinet na to, že norma nezavádí žádné nástroje k naplnění svých cílů a není z ní ani jasné, jakým způsobem by češtině poskytla ochranu.

Paradoxně hned v úvodu návrhu zákona se komunisté dopustili gramatické chyby. „Parlament České republiky, vycházejíc ze skutečnosti, že český jazyk je nejdůležitějším znakem svébytnosti českého národa, nejvzácnější hodnotou jeho kulturního dědictví a výrazem suverenity České republiky…,“ stojí v návrhu. Správný tvar přechodníku je přitom podle českého pravopisu „vycházeje“. Tvar přechodníku „vycházejíc“ se používá u ženského rodu.

Komentáře