Jaroslav Faltýnek bude ve Sněmovně vysvětlovat ovlivňování mýtného tendru

Jaroslav Faltýnek bude ve Sněmovně vysvětlovat ovlivňování mýtného tendru

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek čelí podezření z manipulace výběrového řízení na mýtný systém. Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze. V případu zatím není nikdo obviněn.

Policie podezřívá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal. Faltýnek tvrdí, že se s představiteli firmy i s ÚOHS potkal a o mýtném systému jednal z pověření koaliční rady pro dopravu. Jeho cílem bylo prý vypsání tendru, aby Česko nemuselo řešit, co dál s mýtem. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Podle příkazu k domovní prohlídce policie řeší schůzky Faltýnka z podzimu 2017. Schůzky se odehrály pět měsíců po vyhlášení výběrového řízení. Dva týdny po setkání Faltýnka s Feixem a Rafajem vydal ÚOHS předběžné opatření, kterým zakázal ministerstvu dopravy podepsat s případným vítězem zakázky smlouvu, a to kvůli údajným formálním chybám v zadání tendru. Vítěz zakázky, konsorcium CzechToll a SkyToll, byl oznámen až na jaře 2018.

Sněmovní opozice proto druhého muže hnutí ANO vyzvala, aby svou kauzu na plénu Poslanecké sněmovny vysvětlil. Zařazení mimořádného bodu na jednání navrhl i sám Faltýnek s tím, že vystoupí a bude připraven odpovědět na dotazy poslanců a vysvětlit svoji roli v případu. O žádném ovlivňování podle něho nemůže být ani řeč. Sněmovna v úterý odhlasovala, že bod kolem Faltýnka bude projednávat ve čtvrtek v 11. hodin dopoledne.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí uvedl, že jednání Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní. Ťok také dodal, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Zasahování Faltýnka do mýtného tendru zkritizoval i premiér Andrej Babiš. „Pokud jde o roli pana Faltýnka, nevím přesně, jaká jednání měl. Podle mého názoru ale neměl suplovat ministra Ťoka. Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít,” uvedl Babiš v Lidových novinách.

Komentáře