Inteligentní karanténa se začne testovat v pondělí na Moravě, uvedl Prymula

Inteligentní karanténa se začne testovat v pondělí na Moravě, uvedl Prymula

Ústřední krizový štáb pod vedením Romana Prymuly na svém čtvrtečním jednání rozhodl o zavedení tzv. inteligentní karantény, aby mohla být zmírněna ostatní opatření proti šíření nového typu koronaviru. Testovací provoz inteligentní karantény chce stát ve spolupráci s armádou spustit příští týden.

A jak bude „inteligentní karanténa“ vypadat? Pomocí call centra budou lékaři sledovat každého pacienta, který byl pozitivně testován na COVID-19. „Zjistí, kde pobýval. Pak budou vyjíždět odběrové skupiny s podporou armády. Do tří dnů otestujeme každého, koho pozitivně testovaný člověk mohl nakazit. Nakažení lidé budou přesunuti ze žluté karanténní kategorie do kategorie červené. A člověk negativní do kategorie zelené,” popsal šéf krizového štábu.

„Cílem je reagovat co nejrychleji, abychom už nemuseli omezovat průmysl v celé zemi,“ vysvětlil Prymula rozhodnutí krizového štábu. Dodal, že v systému inteligentní karantény chce dosáhnout deseti tisíc otestovaných vzorků denně.

„Zvolili jsme region Jižní Moravy, kde budeme tento model testovat. Na základě krajské úrovně ho budeme pak používat celoplošně. Celý systém by měl být funkční natolik, abychom případy zachytili do tří dnů,” řekl Prymula. Stát se podle jeho slov chystá na to, že postupně bude uvolňovat přísná opatření za podmínky, že budou skutečně dodržována.

Komentáře