Informační systém ministerstva práce bude o miliardu dražší, stát zaplatí dvě a půl miliardy

Informační systém ministerstva práce bude o miliardu dražší, stát zaplatí dvě a půl miliardy

Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že nový jednotný informační systém resortu, který měl fungovat od roku 2017, bude proti plánům o miliardu dražší. Místo 1,5 miliardy korun tak stát zaplatí bezmála 2,5 miliardy. Podle úřadu by se investice do nových systémů měla díky úsporám za provoz vrátit asi za osm let.

„Součet předpokládaných hodnot veřejných zakázek je 1,553 miliardy korun. Součet celkových nákladů je 2,484 miliardy korun,“ uvedlo v podkladu ministerstvo. Podle něj část nákladů připadá na „rozvojové požadavky“, které se nedaly v době zadání zakázek očekávat. Náměstek ministerstva Jan Baláč už dřív poslancům řekl, že se při testování objevují problémy, nutné je zvolit i nový model migrace dat.

V podkladech ministerstva se dále uvádí, že investice do nového systému by se měla vrátit do osmi let díky úspoře výdajů za provoz nových služeb. Jejich roční náklady odhaduje na zhruba 191 milionů korun. Nyní je to 511 milionů korun.

Ministerstvu práce zajišťuje od roku 1993 systémy společnost OKSystem. Za jejich stav a za závislost na jediném dodavateli sklízí úřad dlouhodobě kritiku. Rozhodnutí o výměně padlo v roce 2010 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal tehdy zvolený systém používat a úředníci se vrátili k OKSystemu.

Komentáře