Hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít v červnu, oznámil premiér Babiš

Hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít v červnu, oznámil premiér Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) oznámil, že státní hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. V Německu je podle něj situace s virem horší a Česko tak o otevření hranic s Německem nevyjednává. Premiér nicméně doufá, že Češi stráví léto v tuzemsku, aby podpořili domácí ekonomiku.

Babiš uvedl, že o možném uvolnění cestování mezi Českou republikou a Slovenskem hovořil se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem. „Já jsem samozřejmě říkal slovenskému premiérovi, že historicky Česko a Slovensko jsou nejbližší země, že bychom to mohli udělat zvlášť, separátně. Ale pokud vím, v rámci slovenské vlády na to nejsou stejné názory,“ doplnil.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dodal, že v červenci by mohli začít Češi cestovat také do Bulharska, Maďarska nebo pobaltských států. Do Chorvatska, Řecka, na Slovensko, ale také do Kanady, Austrálie nebo Japonska bychom se podle Petříčka mohli vydat v srpnu.

Premiér přesto doporučil, aby si Češi vybírali spíše domácí destinace. „Tak my bychom rádi, aby zůstali doma a utratili ty peníze tady. Máme tu sto tisíc lůžek, nejsou tu ani konference. Pokud budou naši solidární, tak zůstanou doma a podpoří naše podnikatele a budou kupovat zboží tady,“ uvedl v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. Sám Babiš se ale v létě chystá do Řecka.

Komentáře