Hamáček: Reakce na Vrbětice je fenomenální úspěch, ČSSD chce někdo jen poškodit

Hamáček: Reakce na Vrbětice je fenomenální úspěch, ČSSD chce někdo jen poškodit

Předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček označil své špionážně-pohádkové příběhy o cestě – necestě do Moskvy za „nové lithium“ a „další Kubiceho zprávu“, jinými slovy za kampaň, která má za cíl poškodit ČSSD před volbami. Celou akci, kdy osobně koordinoval postup bezpečnostních složek, na jehož konci bylo rozbití agentur ruských tajných služeb a vyhoštění ruských zpravodajů GRU a SVR i snížení počtu ruských diplomatů v Praze, označil za „fenomenální úspěch“.

„Tak je to tady opět, opět někomu vadí sociální demokracie chvíli před volbami,“ varuje Hamáček ve svém vzkazu straníkům. „Nedáme se, budeme bojovat, nevzdáme to! Pojďme do toho spolu a kašlete na hloupé reportáže a články,“ vyzval členskou základnu sociální demokracie.

Vyhostit ruské diplomaty si podle hrdiny s červeným svetrem Hamáčka netroufla žádná z předchozích vlád, i když na toto riziko upozorňovaly české tajné služby opakovaně.

„Plánovaná cesta do Moskvy byl okrajový detail, kterým jsme řešili návrat našeho velvyslance do Prahy, zpětně to asi nebyl nejšťastnější taktický krok, ale to na podstatě věci nic nemění,“ připustil v dopise, v němž však už nepoužil slovo „kamufláž“ jako v minulých dnech při svém veřejném vysvětlování chystané cesty do Moskvy.

Hamáčkův odkaz na lithium a Kubiceho zprávu připomíná aféry, které propukly v letech 2017 a 2016 krátce před volbami do Sněmovny. Obě kauzy tehdy značně poškodily volební výsledky ČSSD.

Komentáře