Faltýnek se snažil ve Sněmovně vysvětlit podivné schůzky. „Pohádky ovčí babičky,“ říká opozice

Faltýnek se snažil ve Sněmovně vysvětlit podivné schůzky. „Pohádky ovčí babičky,“ říká opozice

Na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny byl zařazen mimořádný bod – místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek měl poslancům vysvětlit svoje podivné schůzky se šéfem Kapsche Karlem Feixem a šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Kvůli podezření z ovlivňování tendru na výběr mýta u Faltýnka zasahovala minulý týden policie.

Poslanci očekávali, že jim druhý muž hnutí ANO vysvětlí, jaká byla jeho role v zakázce na výběr mýtného systému. Během dvouhodinové debaty se však nic nového nedozvěděli. Opozici tak po jednání zůstala řada nezodpovězených otázek. Na ně by mohli opoziční poslanci dostat odpověď už příští týden, kdy má jednání pokračovat. Faltýnek tvrdil, že z něj chtějí udělat zloděje, on se však snažil jen pomoci.

„Kauza mýto je o penězích, o velkých penězích. O ničem jiném to není. Je to o penězích našich občanů,” prohlásil Faltýnek na úvod. Zhruba před čtyřmi lety podle něj hrozilo, že stát teoreticky přestane vybírat mýto a přijde zhruba o deset miliard korun ročně. „Faltýnek s týmem pana ministra dopravy v roce 2016 spoluvyjednal slevu jenom 28 procent s tehdejším provozovatelem, jenom 1,5 miliardy za tři roky,“ hájil se ve třetí osobě místopředseda ANO.

Velmi krátce se vyjádřil ke schůzkám s šéfem antimonopolního úřadu. „Jsem poslanec a podle zákona o jednacím řádu je poslanec oprávněn požadovat od členů vlády vysvětlení potřebná pro výkon jeho funkce. Pokud se týká mé komunikace se zástupci ÚHOS, ta byla dle mého názoru v souladu s tímto ustanovením v zákonu,” prohlásil. „Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal,“ vysvětloval, na základě čeho s Kapschem a ÚOHS jednal.

„Tak jsme vyslechli vysvětlení pana Faltýnka, že celá aféra vznikla proto, že ušetřil státu spoustu miliard. Kupodivu se tím sám nikde nepochlubil a museli jsme se to dozvědět až od policie,“ upozornil na Faltýnkovu skromnost poslanec Martin Kupka (ODS).

„Jsou to pohádky ovčí babičky,“ reagoval šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Teď jsem slyšel pohádku o Faltýnkovi, večer povyprávím dětem pohádku o Budulínkovi. Bylo to asi tak na stejné pravdivostní úrovni. Je to klasická taktika zamlžit, vzpomenout minulost, udělat z toho bramboračku, žádná fakta,“ zhodnotil Faltýnkovo vystoupení předseda STAN Petr Gazdík.

Komentáře