Ekologickou anticenu Ropák získala ministryně Dostálová, Zelenou perlu si odnesl Babiš

Ekologickou anticenu Ropák získala ministryně Dostálová, Zelenou perlu si odnesl Babiš

Již po osmadvacáté letos vyhlašovala ekologická organizace Děti země anticenu „Ropák roku“ za nejhorší ekologický počin a také cenu „Zelená perla“ za antiekologický výrok. Ropákem roku se stala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) za přípravu stavebního zákona, který umožňuje vyloučení veřejnosti. Zelenou perlu získal Andrej Babiš (ANO) za svůj slavný projev o motýlech.

Miroslav Patrik z ekologické organizace Děti Země na tiskové konferenci v Brně upozornil, že Dostálová pomohla neprůhledným způsobem privatizovat legislativní proces v zájmu stavebních společností. „Ministryně se rozhodla odmítnout veřejný zájem na ochraně přírody a lidí žijících v blízkosti plánovaných staveb. Veřejnost má v demokratickém státě právo hájit své zájmy. Místo toho ale Dostálová s pomocí Hospodářské komory vše podřídila rychlosti,“ uvedl.

Na druhém místě skončil ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) za prosazování zájmů velkých zemědělských podniků a za podporu výstavby jezu u Děčína. Na třetím pak ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (nestr. za ANO), a to za prosazování výstavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany.

Cenu Zelená perla 2019 za antiekologický výrok získal Andrej Babiš (ANO) za svou směs slov, pronesenou loni v červnu na přednášce pro česko-německé podnikatele v Praze: „Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě.“

O „vítězích“ ekologických anticen rozhoduje 86členná nezávislá komise. Organizace Děti země začala anketu vyhlašovat v roce 1992 a prvním vítězem se stal tehdejší ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba Július Binder za podporu vodního díla Gabčíkovo. Cenu v minulosti obdrželi také prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus či premiér Petr Nečas (ODS).

Komentáře