Důchody příští rok vzrostou o 900 korun měsíčně, poslanci schválili vládní novelu

Důchody příští rok vzrostou o 900 korun měsíčně, poslanci schválili vládní novelu

Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna schválila hlasy všech přítomných poslanců vládní novelu, která předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Poslanecké pozměňovací návrhy, které se týkaly dalšího zvýšení nejnižších penzí nebo důchodů matek, dolní komora odmítla. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Důchody se ze zákona každoročně navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení ze zákona bude představovat příští rok kolem 700 korun. Příspěvkem, jak jej předpokládá vládní novela, vzroste průměrná penze o 900 korun. Příští rok by se tedy měla průměrná penze zvýšit na 14 358 korun, tedy o 6,7 procenta.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že navržený způsob valorizace více pomůže seniorům s nižšími důchody a 90 procent důchodců dostane aspoň 750 korun. „Nově tak bude mít starobní důchod 90 procent důchodců nejméně 10 750 korun měsíčně,“ řekla.

Sněmovna odmítla návrh poslanců SPD v čele s Lucií Šafránkovou, podle kterého by penzisté s důchody nižšími než 10 tisíc korun dostávali dalších 900 korun měsíčně navíc. Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská neuspěla s požadavkem na jednorázové navýšení důchodů matek, případně ale i otců o 500 korun za každé vychované dítě.

Na důchody by měl stát v roce 2020 poprvé vydat přes půl bilionu korun, přesně 509,4 miliardy korun. Navýšení státních výdajů je způsobeno i zvýšením penze o 1000 korun lidem nad 85 let a tím, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dříve.

Komentáře