Dálniční známky od příštího roku zdraží o stokoruny, uvedl ministr dopravy Martin Kupka

Dálniční známky od příštího roku zdraží o stokoruny, uvedl ministr dopravy Martin Kupka

Cena dálničních známek se po deseti letech beze změny od příštího roku zvedne o stokoruny, informoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Na ministerstvu nyní probíhají debaty s odborníky, o kolik přesně dálniční známka zdraží. Jasněji by mělo být v polovině tohoto roku. Ministerstvo reaguje na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), která se snaží hledat další příjmy a úspory státního rozpočtu.

„Ceny dálničních kuponů se deset let nezměnily. Přitom se rozšiřuje infrastruktura a také se zvyšují náklady na její údržbu. Je potřeba zohlednit i inflaci,“ vysvětlil ministr Kupka. Zároveň ale přiznává, že tyto kroky nejsou u veřejnosti moc populární. „Samozřejmě bereme v potaz, že vše musí být předmětem dohody, aby neúměrné zvýšení nemělo na občany nepřiměřený dopad,“ dodal.

Na doporučení Národní ekonomické rady vlády by roční dálniční známka mohla stát o padesát až sto procent víc. To by znamenalo, že by podražila ze současných 1500 korun až na tři tisíce, měsíční by vyšla až na 880 Kč namísto 440 korun a desetidenní by mohla zdražit z 310 až na 620 Kč.

Ministr Kupka takové odhady mírní, i když připouští, že roční kupon bude stát zřejmě o několik stokorun víc než nyní. „Zdražení nebude v násobcích současné hodnoty, spíše to bude v řádu procent. Ale o tom právě teď jednáme,“ upřesnil. Stát loni na dálničních poplatcích vybral 5,85 miliardy korun. V minulých letech, kdy se známka nepořizovala elektronicky, to bylo podle údajů rezortu dopravy méně, zhruba mezi 5 až 6 miliardami.

Komentáře