Čína v reakci na Vystrčilovu cestu zakázala zúčastněným osobám i firmám vstup do země

Čína v reakci na Vystrčilovu cestu zakázala zúčastněným osobám i firmám vstup do země

Čínská lidová republika prostřednictvím oficiálních čínských novin China Daily oznámila, zakáže vstup na své území všem členům delegace, která provázela předsedu Senátu Miloše Vystrčila při nedávné návštěvě Tchaj-wanu.  Společnosti, jejichž zástupci se zúčastnili cesty na Tchaj-wan, nebudou mít přístup na čínský trh. Všichni účastníci delegace navíc dostanou zákaz vstupu do země.

Vystrčila na Tchaj-wan doprovodilo celkem 89 českých politiků, podnikatelů, umělců a zástupců akademické obce. Byli mezi nimi i zástupci 36 českých firem, které se zabývají zejména moderními technologiemi. Jejich představitelé již před cestou či v jejím průběhu vyjadřovali připravenost čelit případným restrikcím ze strany Číny.

Peking proti Vystrčilově cestě na Tchaj-wan opakovaně protestoval. Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že předseda Senátu zaplatí vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Čína se staví proti veškerým oficiálním stykům a výměnám mezi jinými státy a Tchaj-wanem, který považuje za neoddělitelnou součást čínského území, připomněl list China Daily. Tchaj-wan má vlastní vládu od roku 1949, kdy se na ostrov stáhly po prohrané občanské válce zbytky sil odpůrců čínských komunistů v čele s generálem Čankajškem.

Vystrčil již dříve čínskou kritiku odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho cesta neporušila politiku jedné Číny tak, jak ji vnímá Česká republika. „V žádném případě se nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem,“ prohlásil předseda Senátu během návštěvy.

Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ou ve čtvrtek ocenila „politickou odvahu“ Vystrčila, který navzdory výhrůžkám Číny a proti vůli českého prezidenta i premiéra Tchaj-wan navštívil. Šéfka tchajwanské diplomacie uvedla, že český politik před návštěvou, během ní i po ní „ukázal lidskou důstojnost a ducha sametové revoluce z roku 1989“.

Komentáře