Česko vypravilo do libanonského Bejrútu dvě letadla s humanitární pomocí

Česko vypravilo do libanonského Bejrútu dvě letadla s humanitární pomocí

Do Libanonu v úterý v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která do Bejrútu odvezou humanitární pomoc České republiky v celkové hodnotě 3,5 milionu korun. Dodávka obsahuje například dlahy, chirurgické přístroje či speciální lůžka pro jednotky intenzivní péče.

Nazpátek letouny přepraví český záchranný tým a jeho vybavení, který byl na místě hned druhý den po masivním výbuchu v bejrútském přístavu. Čtyři desítky českých specialistů na vyprošťování zavalených lidí odletěly do Libanonu minulou středu, ve skupině jsou i kynologové se psy, statik či lékař.

Česká republika vyslala tým záchranářů jako jedna z prvních zemí EU. „Dnes navíc odletěla slibovaná materiální pomoc do Libanonu. Za MZV jsme ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků věnovali speciální nemocniční lůžka, šicí sety, fixátory, dlahy a další zdravotnické potřeby. Je skvělé, že se nám podařilo tento typ pomůcek shromáždit v řádu pár dnů,” shrnul ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Další část pomoci v hodnotě 1,8 milionu korun dodaly v rámci programu MEDEVAC české nemocnice, jedná se například o ochranné overaly, respirátory, ústenky, rukavice, obinadla či jehly. Přijetí materiálního daru financovaného v rámci programu MEDEVAC, který zajišťuje vysílání českých lékařských týmů do zahraničí od roku 2013, schválila libanonská vláda.

Exploze v přístavu si minulé úterý vyžádala nejméně 160 obětí na životech a na 6000 zraněných. Odhaduje se, že příčinou neštěstí byl požár, jenž zapálil výbušný dusičnan amonný, který byl v přístavu uskladněný od roku 2013.

Komentáře