Česko požádalo o pomoc. Covid pacienti budou převáženi do Německa, Švýcarska a Polska

Česko požádalo o pomoc. Covid pacienti budou převáženi do Německa, Švýcarska a Polska

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním desítek pacientů s onemocněním covid-19. Žádost vyslyšelo Německo, Švýcarsko a Polsko, kam budou pacienti na náklady ministerstva zdravotnictví převáženi. Důvodem je kritická naplněnost českých nemocnic, řada z nich už není podle ministerstva schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče.

Podle dat ministerstva je k dnešku v ČR volných jen 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních, avšak za cenu praktického pozastavení neakutní péče. „Intenzivně probíhají také transporty pacientů mezi kraji, kdy Národní dispečink lůžkové péče realizuje až desítky překladů denně,“ uvedl resort zdravotnictví.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Švýcarsko podle něj nabízí dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem. Polsko podle informací ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nabídlo 200 lůžek v tamních nemocnicích.

O transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař. Odešle ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna.

Komentáře