Česko pošle Číně jako humanitární pomoc 4,5 tuny zdravotnického materiálu a 6 milionů

Česko pošle Číně jako humanitární pomoc 4,5 tuny zdravotnického materiálu a 6 milionů

Česká republika pošle Číně v rámci humanitární pomoci pro boj s koronavirem 4,5 tuny zdravotnického materiálu, dalších 6 milionů korun Česko daruje prostřednictvím Světové zdravotnické organizace. O poskytnutí pomoci dnes informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Jsem velmi rád, že ČR umí nabídnout rychlou pomoc nejenom peněžní, ale i
konkrétní – věcnou a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni. Materiální pomoc, která poputuje do Wu-chanu, je složená z výrobků, které byly prakticky obratem k dispozici a nemuselo se čekat na jejich dodání nebo výrobu v řádu týdnů,“ uvedl ministr.

Materiální pomoc v celkové hodnotě 3,3 milionů korun zahrnuje respirátory, masky, ochranné operační oděvy, rukavice a roušky i dezinfekční prostředky. Vláda připravila pomoc ve spolupráci s některými českými výrobci zdravotnických potřeb. „4,5 tuny materiálu jsme shromáždili v Národní základně humanitární pomoci ve Zbirohu, odkud je odvezeme do Vídně,“ doplnil Petříček.

Zdravotnický materiál z Česka se ve Vídni přidá do leteckého speciálu, který přepraví také pomoc z Rakouska, Maďarska a Slovinska. Pomoc bude dopravena přímo do Wu-chanu, kde najde využití v místních nemocnicích. Výpravu letu spolufinancuje Evropská unie.

Z Česka zamíří do Číny také pomoc shromážděná kraji, městy a firmami. Prezident Miloš Zeman požádal vládu, aby pro odeslání této pomoci využila vládní speciál. Vlastní sbírku pořádá i Pražský hrad.

Komentáře