Česko pošle do Afriky 73 milionů na prevenci nelegální migrace, schválila vláda

Česko pošle do Afriky 73 milionů na prevenci nelegální migrace, schválila vláda

Na prevenci nelegální migrace, ochranu opuštěných dětí nebo na podporu zdravotní péče pošle ministerstvo vnitra do států severní Afriky a Jordánska 68 milionů korun. Dalších pět milionů půjde na léčbu očních onemocnění v Burkině Faso. Návrh v pondělí schválila vláda.

Na pomoc dětem v Mali pošle vnitro 25 milionů korun. Země je cílovým i tranzitním místem pro migranty ze západní Afriky, přichází do ní čím dál více dětí bez doprovodu, které míří do Evropy. S pomocí peněz z Česka bude moci Dětský fond OSN (UNICEF) realizovat projekt, jehož cílem bude dětem poskytnout potřebnou ochranu a zajistit jim sloučení s jejich rodinami v domovských zemích. Součástí projektu je informační kampaň o rizicích nelegální migrace pro děti.

Deset milionů korun vnitro pošle také do států severní Afriky, které jsou podle návrhu dlouhodobým zdrojovým a tranzitním regionem pro migraci do Evropské unie. Regionální program rozvoje a ochrany, do kterého bude tento dar směřovat, se soustřeďuje na Alžírsko, Egypt, Libyi, Mauritánii, Maroko, Niger a Tunisko, jeho cílem je také stabilizace a ochrana uprchlíků v těchto zemích.

Na podporu zdravotní péče a vzdělávání pro zdravotně postižené děti v Jordánsku daruje vnitro dalších 25 milionů korun. Osm milionů korun tak půjde na podporu drobného podnikání syrských uprchlíků v jordánské provincii Irbid a v uprchlickém táboře Zatárí. Vláda v pondělí také schválila pět milionů korun na léčbu očních onemocnění v Burkině Faso. Příjemcem peněžitého daru z humanitárního programu Medevac se stane mezinárodní nevládní organizace Světlo pro svět.

Komentáře