Česko poskytne peníze Litvě na ochranu hranic s Běloruskem proti migrantům

Česko poskytne peníze Litvě na ochranu hranic s Běloruskem proti migrantům

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes v litevském hlavním městě Vilniusu stvrdil poskytnutí finanční pomoci Litvě na zajištění ochrany hranic před nelegálními migranty, kteří do země proudí z Běloruska. Česko poskytne Litvě zhruba 13 milionů korun na zabezpečení hranice a humanitární pomoc migrantům. Náporu uprchlíků čelí i Polsko a Lotyšsko.

„Situace na litevsko-běloruských hranicích nás znepokojuje. S ministrem zahraničí Gabrieliusem Landsbergisem a ministryní vnitra Agné Bilotaitéovou jsme ve Vilniusu podepsali memorandum o poskytnutí financí na zajištění ochrany hranic. Litva chrání vnější hranici EU a zasluhuje si veškerou podporu,“ uvedl Kulhánek, který je v Litvě na návštěvě od pondělí.

Litevská vláda uvádí, že od začátku roku přešlo nezákonně z Běloruska do Litvy přes 4 100 migrantů. Tisíce dalších byly z hranic poslány zpět. Země se proto rozhodla postavit na hranici s Běloruskem plot. „Začneme budovat další fyzickou bariéru, která rozdělí Litvu a Bělorusko, což by bylo určitým znamením a odstrašujícím prostředkem pro organizátory nelegálních migračních toků,“ uvedla litevská premiérka Ingrida Šimonytè.

Podle Polska, Lotyška i Litvy běloruský prezident Alexandr Lukašenko záměrně umožňuje migrantům z Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je zároveň hranicí EU a schengenského prostoru volného pohybu. Chce se tak prý pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu.

Komentáře