Česko odmítnutím kvót porušilo své povinnosti, tvrdí advokátka EU. Babiš se bude bránit

Česko odmítnutím kvót porušilo své povinnosti, tvrdí advokátka EU. Babiš se bude bránit

Česko, Polsko a Maďarsko nesplnily své povinnosti plynoucí z evropského práva, když odmítly akceptovat migrační kvóty a připojit se k přerozdělování migrantů. Dnes to ve svém stanovisku uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nutné vyčkat na rozhodnutí soudu, které je na rozdíl od stanoviska generálního advokáta závazné. Soudní dvůr EU se však často stanoviskem generálního advokáta řídí,

„Stanovisko generální advokátky není závazné, je to čerstvá věc, aktuálně toto stanovisko ČR studuje a analyzuje. V každém případě bude nutné vyčkat rozhodnutí soudu, které jediné je závazné,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil, že Česko využije všechny možnosti obrany a bude postup koordinovat s Polskem a Maďarskem.

Premiér Babiš dodal, že čeští občané při vstupu do unie nikdy nesouhlasili s tím, že EU bude rozhodovat, kdo bude v Česku žít a pracovat. „S takovým výkladem smluv nebudu nikdy souhlasit. Azylová politika je věcí každého členského státu a přerozdělování uprchlíků, kteří vstoupili do EU nelegálně, rozhodně nepatří mezi naše povinnosti,“ řekl.

Evropská komise zažalovala Prahu, Varšavu a Budapešť na konci roku 2017 s cílem domoci se dodržování unijního práva. Slovensko kvóty také původně odmítalo, žalobě se však nakonec vyhnulo tím, že přijalo nevelkou skupinu uprchlíků. Unijní státy program povinného přerozdělování zavedly v roce 2015 s cílem odlehčit Řecku a Itálii, kam v době vrcholící migrační vlny proudily desetitisíce žadatelů o azyl. Visegrádská čtyřka se však nechtěla k systému připojit mimo jiné s argumentem, že rozhodovat o záležitostech týkajících se vnitřní bezpečnosti je výlučně v národní kompetenci.

Komentáře