Česko bude znovu žalovat Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro Agrofert

Česko bude znovu žalovat Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro Agrofert

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém pondělní zasedání schválil žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro společnost Agrofert. Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek novinářům řekl, že se týká částky 30 000 eur (přibližně 816 000 korun). Česko už komisi žalovalo v únoru, pak ale podnět stáhlo, protože komise v některých případech napadané rozhodnutí zrušila.

„Vláda rozhodla o podání žaloby na Evropskou komisi, konkrétně na platnost rozhodnutí Evropské komise, kterým se dočasně pozastavuje jedna z plateb jednoho ze zemědělský fondů,” řekl po pondělním jednání kabinetu náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Žaloba je podle náměstka formální záležitostí. „Žalobu podáme v nejbližších dnech, v podstatě nahrazuje žalobu, která byla podána v únoru,“ uvedl.

Evropská komise platby firmám z holdingu Agrofert pozastavila kvůli možnému střetu zájmu premiéra Andreje Babiše, který Agrofert po svém nástupu do čela kabinetu převedl do svěřenských fondů. Podle unie má na něj však stále zásadní vliv. Podle náměstka Smolka nyní vláda nežaluje komisi ani tak kvůli částce, ale kvůli tomu, aby získal výklad, zda se na tyto případy bude uplatňovat český zákon o střetu zájmů.

Původní žalobu kabinet odsouhlasil jednomyslně. Premiér Babiš se jednání a hlasování v minulosti neúčastnil, aby vyvrátil podezření, že může rozhodování ovlivňovat. Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí žádné vracení evropských peněz. Také Agrofert prostřednictvím svého tiskového odboru tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.

Komentáře