Česká republika odsoudila tureckou ofenzivu

Česká republika odsoudila tureckou ofenzivu

Všech 147 přítomných poslanců tento týden hlasovalo pro odsouzení turecké invaze na severu Sýrie. Zákonodárci také hromadně vyzvali předsedu vlády Andreje Babiše, aby na příštím shromáždění vůdců členských států EU vyslovil požadavek na okamžité zavedení a co nejrychlejší uplatnění ekonomických a politických sankcí vůči Ankaře. To vše za účelem zastavení současné turecké vojenské operace. K dodržení tohoto závazku se sice premiér zavázal, avšak vyjádřil značnou míru obav v tom smyslu, že se členské státy EU nezvládnou shodnout na jednotném postupu.

Evropská rada totiž musí rozhodnout jednomyslně. Premiér se tak obává, že například Německo, jehož export vojenského materiálu míří z třetiny právě do Turecka, možná bude dohodu blokovat. Přitom právě Německo bylo jednou z prvních zemí, které po invazi Turecka do severní Sýrie okamžitě zastavilo veškerý vojenský export směrem do Ankary. V posledních dnech se k tomuto počinu hromadně připojují další státy EU, a to včetně České republiky.

Premiér čelil ze strany sněmovního výboru pro evropské záležitosti také kritice kvůli jeho zářijové schůzce s tureckým prezidentem Recep Tayyip Erdoganem, kde měl údajně Andrej Babiš jménem V4 vyjádřit podporu tureckému plánu na vytvoření tzv. bezpečné zóny na severu Sýrie. Toto tvrzení předseda vlády odmítl se slovy, že z výroků tureckého prezidenta (včetně toho na summitu OSN) nevyplývalo, že se bude jednat o vojenskou operaci.

Česká republika tak jednomyslným souhlasem poslanecké sněmovny dala jasně najevo odpor vůči turecké ofenzivě na severu Sýrie, což by v dohledné době měla ústy předsedy vlády potvrdit i na mezinárodním poli.

Komentáře