Česká armáda koupí od Izraele radiolokátory za tři a půl miliardy

Česká armáda koupí od Izraele radiolokátory za tři a půl miliardy

Česká armáda nakoupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. Nové radary budou průběžně dodávány do roku 2023, první z nich armáda získá do 20 měsíců. Ty stávající už několikrát překročily svou životnost. Nákup radarů má několikaleté zpoždění. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve čtvrtek podepsal příslušnou mezivládní dohodu. Na základě dohody bude do zakázky přinejmenším ze 30 procent zapojen český průmysl.

Metnar zakázku označil za jeden z klíčových projektů modernizace armády. „Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,“ řekl. Podle něj není pochybnost o tom, že nové radary půjde zapojit do systémů NATO.

Nová technika nahradí ruské radary, které už několikrát překročily svou životnost. Izraelské radiolokátory zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelský státní podnik Elta Systems, na české straně se budou na realizaci zakázky podílet především Vojenský technický ústav a firma Retia.

Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Mezi podezřelými zakázkami byl právě i nákup radiolokátorů. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Současný ministr Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie nakonec podezření odložila.

Komentáře