Češi žijící v cizině budou ve sněmovních volbách hlasovat v Ústeckém kraji, určil los

Češi žijící v cizině budou ve sněmovních volbách hlasovat v Ústeckém kraji, určil los

Češi žijící v zahraničí, kteří se letos v říjnu rozhodnou hlasovat ve sněmovních volbách, budou vybírat z kandidátů pro Ústecký kraj. Určil to čtvrteční los Státní volební komise, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. V posledních volbách se hlasy ze zahraničí započítávaly do výsledků ve Středočeském kraji. Letošní volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 8. a 9. října 2021.

Losování se podle předpisů musí uskutečnit do sedmi dnů od vyhlášení voleb ve Sbírce zákonů. Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, že se volby do sněmovny uskuteční 8. a 9. října, vyšlo ve sbírce na Silvestra. Začala tím oficiálně volební kampaň, která nese povinnosti pro strany, hnutí i jejich volební koalice.

V Ústeckém kraji plánuje kandidovat mimo jiné předseda Pirátů Ivan Bartoš jako celostátní lídr chystané koalice Pirátů a Starostů a nezávislých. Před čtyřmi lety v Ústeckém kraji vyhrálo s výrazným náskokem vládní hnutí ANO, které získalo 37,6 procenta hlasů. Druhá byla SPD s 12,6 procenta, za kterou zhruba o tři procentní body zaostaly KSČM a ODS.

Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím pětkrát. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovali mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili mezi jihočeskými kandidáty. V roce 2013 i 2017 pak byli občané ze zahraničí přiřazeni ke Středočeskému kraji.

Komentáře