Čekají zaměstnance ve veřejném sektoru vyšší příjmy?

Čekají zaměstnance ve veřejném sektoru vyšší příjmy?

Dne 21. srpna 2017 se bude konat jednání vlády s odbory ohledně zvyšování platů pro veřejný sektor. V původním plánu odborů bylo požadovat pro zaměstnance ve veřejné oblasti o 10 procent vyšší plat, nicméně od listopadu se jedná o 15procentní nárůst. Na to premiér Sobotka z ČSSD reagoval tak, že je zapotřebí se podívat na možnosti rozpočtu, než se rozhodne o zvednutí příjmů.

Sobotka konkrétně řekl, že zvýšení platů pro zaměstnance ve veřejném sektoru je rozhodně v plánu. Dokonce prohlásil, že by chtěl, aby se platy mohly zvedat každoročně, jelikož nechce nikoho opomenout. Chtěl by pro všechny, čím jak nejvyšší ohodnocení, ale zároveň vnímá, že státní rozpočet je limitovaný.

Původně se odbory soustředily na růst výdělků od září pro hasiče, policisty, kulturní pracovníky či občany, kteří jsou zaměstnaní v sociální oblasti, a to o 10 procent. Ovšem na jednání, které se konalo v červnu se vláda s předáky dohodla tak, že k růstu dojde v listopadu. Z čehož vyplývá, že lékaři a sestry si přijdou na lepší peníze od ledna. Do budoucna se plánuje následující: od listopadu vyšší příjmy o 8 procent pro učitele, pracovníky v samosprávě a ve státní službě, od ledna totéž pro doktory a zdravotní sestry. Novinkou je také fakt, že po novém roce by si polepšili i lidé ve služebním poměru, a to o 13 procent. Během jednání tripartity se samozřejmě vláda s odbory a zaměstnavateli na návrhu rozpočtu nedohodla. Proto se debata posouvá na polovinu září.

Ohrazují se i vysoké školy, kterým bylo slíbeno 4,5 miliardy korun navíc, a vypadá to, že dostanou ´´pouhých´´ sto milionů. Na závěr předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Josef Středula, dodal, že kolem všeho bude dusno, protože požadavek pro pedagogické i ty nepedagogické pracovníky činí zvýšení o 15 procent. Vysoké školy vyjádřily ochotu odložit začátek semestru, když to bude zapotřebí.

Komentáře