Část poslanců chce zrušit povinné očkování jako podmínku přijetí do školky

Část poslanců chce zrušit povinné očkování jako podmínku přijetí do školky

Poslanecká sněmovna v současné době projednává vládní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Část poslanců v rámci projednávání novely navrhla liberalizovat pravidla pro očkování, zejména zrušit očkování jako podmínku pro přijetí do dětských skupin a soukromých mateřských škol.

Zmírnění pravidel pro očkování dětí prosazují zejména Piráti, ale také například poslanec STAN Jan Farský. Kromě zrušení očkování jako podmínky přijetí do školky navrhli také zrušit podmínku očkování pro účast na školách v přírodě a zotavovacích akcích. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové by rodiče měli mít možnost si vybrat vakcínu, kterou nechají své děti očkovat.

Za nepřiměřený považují někteří poslanci také vládní návrh, aby očkování bylo nově povinné i v dětských koutcích a mateřských centrech.

Projednávaná novela mimo jiné nařizuje hygienikům, kteří kontrolují kvalitu vody v přírodních koupalištích zaměřit se i na mnohobuněčné organismy, jež mohou způsobovat například kožní choroby. Přísnější podmínky zavádí novela také pro provozovatele solárií. Jejich provozování má nově patřit mezi činnosti epidemiologicky závažné, neboť i v nich hrozí poškození zdraví zákazníků v případě neuplatňování zásad provozní hygieny. Sněmovna o předloze rozhodne v únoru.

Komentáře