Bývalý poslanec Lubomír Volný dostal u soudu podmínku za šíření poplašné zprávy

Bývalý poslanec Lubomír Volný dostal u soudu podmínku za šíření poplašné zprávy

Obvodní soud pro Prahu 7 ve středu uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

Na Facebooku a Twitteru Volný tehdy napsal, že se chystá spiknutí, jehož cílem je znevěrohodnění léku a budou při něm zabiti lidé. „„Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí, tedy vraždy několika pacientů, kteří jej budou užívat. Jste-li jako lékař, lékařka či zdravotník součástí tohoto plánu, NEDĚLEJTE TO!!! Ať už Vám vyhrožují čímkoliv!!! Nejste sám, nejste sama!!!“uvedl. Následně svá tvrzení ještě rozvinul ve videích, kde tvrdil, že jsou do antikampaně zapojení zkorumpovaní lékaři. Vládu označil za vládu vrahů.

Soud podle předsedy senátu Tomáše Hübnera neměl pochybnosti o tom, že příspěvky na sociální sítě vložil Volný. Exposlanec mohl podle soudce dostat pochybnou informaci o diskriminační kampani proti léku. Sám ale tuto informaci převrátil, vyšperkoval a umístil na internet. „Je zřejmé, že chtěl co nejvíce potenciální čtenáře zaujmout a šokovat,“ prohlásil soudce.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19.

Komentáře